Több mint két hónap után hazatért Szent István lovasszobra, amely Páhi Attila fém-ötvös restaurátorművész és Króner Zsolt vezető restaurátor munkájának köszönhetően megtisztítva foglalhatta el helyét a Szent István téren.
A Városgondnokság szakembereinek egy évnyi előkészítő munkáját követően április első napjaiban indult útnak Sidló Ferenc monumentális alkotása, hogy teljes restauráláson essen át. A szobor 1938-as felavatás követően ugyan 1962-ben már átesett egy felújításon, ám akkor a munkák csak a talapzatot érintették, ahogy 1988-ban is csak a kőburkolathoz nyúltak hozzá, így ez volt az első alkalom, hogy maga a szobor is megszabadulhatott az elmúlt évtizedek alatt lerakódott szennyeződésektől.
A restaurálás során Szent István lovasszobrát először alaposan és óvatos megtisztították a szennyeződésektől, majd kapott egy viaszréteget is, amely eltömíti az apró pórusokat, így a por és más szennyeződés a jövőben már nem tud bejutni az ötvözetbe. A szakemberek kialakítottak rajta egy mesterséges patinaréteget is, hogy a bronz a későbbiekben egységesen patinázódjon majd tovább, elkerülve, hogy a felület egyik része befeketedjen, a másik része meg bezöldüljön.
A szobor legszebb, legfontosabb részleteit, így többek között szent király koronáját, arcát, mellvértjét, palástját majdnem egészen az eredeti bronzig „visszatisztították” a szakemberek, így olyan részletek tűntek elő, amelyet eddig nem lehettet látni.
"Mivel egy nemzeti emléknek minősülő műemlékről beszélünk, ezért mind a restaurálás, mind pedig a szállítás megszervezése igen komoly előkészítési munkákat igényelt: örökségvédelmi engedélyt kellett kérnünk, amelyhez a szükséges dokumentumokat, a kőrestaurátornak, a fémrestaurátornak, a műemlékvédelemnek a dokumentációját össze kellett állítanunk. Többszöri bejáráson, illetve kutatómunkák segítségével készültek el ezek az anyagok. Ugyancsak nagy előkészületeket kívánt, hogy biztonsággal Tatára érjen, majd visszatérjen a szobor: többször végigjártuk az útvonalat, közútkezelőkkel egyeztettünk, illetve a partfenntartó kollégákkal, hogy ahol szükségesnek ítéltük, ott fanyesési munkálatokat végezzenek" - hangsúlyozta Tánczosné Mészáros Gabriella, a Városgondnokság karbantartás divízióvezető helyettese.A munkák során a gránittalapzatot is felújították, illetve statikus szakember bevonásával a talapzat magjának az állapotát megvizsgálták, javították, hogy újra hosszú évtizedekig állhasson biztonsággal Szent István lovasszobra a róla elnevezett téren.